
Wiele osób marzy o własnym domu, który będzie nie tylko wygodny, ale również ładny i zlokalizowany w dobrym miejscu. Marzenie to można zrealizować decydując się na kupno domu gotowego, wybudowanego przez dewelopera. W tym artykule skupimy się na takim rozwiązaniu i spróbujemy wskazać jego wady i zalety.
Zalety domu od dewelopera
Kupując gotowy dom od dewelopera wiemy, co kupujemy. Możemy nie tylko obejrzeć układ pomieszczeń na planie, ale również przejść się po domu, zobaczyć jak to wygląda w rzeczywistości. Dzięki temu, mimo że zwykle będzie to dopiero stan deweloperski, będziemy mogli lepiej wyobrazić sobie nasz dom po wykończeniu. W przypadku domu budowanego samodzielnie nie ma takiej możliwości. Decyzja o wyborze projektu musi zapaść po obejrzeniu planów, co niestety dla wielu osób może okazać się trudne. Nie każdy ma wyobraźnię przestrzenną i umie czytać plany na tyle, żeby wiedzieć, jak będzie wyglądał dom wybudowany według wybranego przez inwestora projektu. Dlatego wydaje się być oczywiste, że dla nich możliwość obejrzenia stojącego domu przed podjęciem decyzji o jego zakupie jest zdecydowaną zaletą.
Co prawda w tym momencie mogą odezwać się ci, którzy uważają, że tylko projekt indywidualnie dopasowany do potrzeb właścicieli będzie pełną realizacją ich marzeń. Rzeczywiście, nie sposób przyznać im racji, że dom skrojony na miarę zawsze będzie lepiej dopasowany, lecz patrząc realnie okaże się jednak, że większość domów budowanych przez inwestorów indywidualnych to jednak domy budowane według projektów katalogowych, więc o indywidualnym dopasowaniu do potrzeb inwestora trudno w tej sytuacji mówić. Zwykle dokonywane są drobne zmiany dotyczące ustawienia ścianek nośnych zmieniające układ pomieszczeń czy ich przeznaczenie. Takie same zmiany są jednak możliwe także wówczas, gdy dom będzie budowany przez dewelopera. W tym przypadku więc trudno mówić, że dom budowany przez indywidualnego inwestora ma jakąś przewagę dotyczącą możliwości dokonania zmian w projekcie.
Drugą zaletą, którą docenią przede wszystkim osoby, które nie znają się na budownictwie jest to, że kupując dom gotowy pozostaje nam jedynie jego wykończenie. Odpadają więc wszelkie duże prace budowlane, a więc kopanie fundamentów, murowanie ścian, robienie więźby czy prace instalacyjne. Wydaje się co prawda, że zatrudniając firmy budowlane nie musimy się na tym znać, lecz praktyka pokazuje, że niestety inwestor powinien douczyć się wielu kwestii budowlanych, bo tylko wówczas będzie mógł nadzorować budowę swojego domu. Kupując od dewelopera nabywca uzyskuje produkt gotowy, który już został wybudowany oraz gwarancję, na podstawie której deweloper jest zobowiązany do usunięcia ewentualnych usterek, powodujących niemożność zamieszkania czy niezgodność towaru z umową. Odpada więc kwestia douczania się, co to jest murłata czy chudy beton, a przy tym oszczędzamy nerwy na sprzeczkach się z wieloma fachowcami, dla których jedyną odpowiedzią przy naszych oczekiwaniach jest „nie da się”.
Trzeba również pamiętać, że zakup domu od dewelopera to z pewnością spora oszczędność czasu. Chodzi tu nie tylko o to, że zamieszkanie w domu gotowym w porównaniu do samodzielnej budowy następuje zdecydowanie szybciej. Unika się również załatwiania sporej ilości formalności zanim przystąpi się do budowy, co niestety czasami nie jest łatwe i wymaga dużej dozy cierpliwości i odwiedzenia wielu urzędów. Nie można również zapominać o tym, że samodzielna budowa wymaga bieżącego nadzorowania i najlepiej codziennych wizyt na budowie, co niestety wiąże się ze sporym obciążeniem czasowym przynajmniej dla jednej osoby w budującej swój dom rodzinie.
Wady domu od dewelopera
Widząc te wszystkie zalety ktoś może zadać pytanie, czy zakup domu od dewelopera ma jakieś wady. Wiele osób odpowie na to, że oczywiście główną wadą takiego rozwiązania jest cena. W powszechnej opinii króluje bowiem stanowisko, że samodzielna budowa domu jest zawsze tańsza od zakupu domu wybudowanego przez dewelopera, gdyż deweloper musi na czymś zarobić. Rzeczywiście deweloper na budowie zarabia, ale warto jednak na tę kwestię spojrzeć również z innej strony.
Może się bowiem okazać, że koszt budowy ponoszony przez dewelopera jest zdecydowanie niższy niż koszt, jaki osiągnąłby inwestor indywidualny. Deweloper budując wiele budynków może bowiem negocjować ceny materiałów budowlanych. Ma również sprawdzone ekipy, które mogą mu zaoferować niższe stawki w zamian za pewność kolejnych zleceń. Warto przy tym również przeliczyć koszt formalności oraz o czas, który trzeba spędzić na ich załatwianiu. Dodatkowe koszty może generować nieznajomość tematu, a więc technologii i materiałów budowlanych, których niewłaściwe użycie może okazać się niezwykle kosztowne.
Warto także dodać, że zakup od dewelopera daje nam gwarancję ceny, która jest ustalana już na etapie zawierania umowy deweloperskiej, a więc często kilka miesięcy przed właściwym momentem wykonania prac budowlanych. Dla kupującego może się to okazać korzystniejsze niż budowa indywidualna, gdyż nawet, gdy w trakcie budowy okaże się, że ceny materiałów poszły w górę, cena wybranego domu pozostanie stała.
Po podsumowaniu wyżej wymienionych korzyści materialnych i czasowych wydaje się, że zakup domu gotowego ma więcej zalet niż wad. Dodając do tego jeszcze opowieści osób, które samodzielnie budowały domy i o mało nie przypłaciły tego zdrowiem psychicznym, rozpadem związku czy jeszcze innymi trudnościami, stojąc przed dylematem czy wybrać dom gotowy czy budować samodzielnie, warto jeszcze raz przeanalizować, co jest dla nas ważniejsze.