Stan pod klucz – definicja i koszty

Zakup mieszkania wykończonego pod klucz staje się coraz popularniejszy. W Polsce dopiero zaczyna się rozwijać rynek z ofertą mieszkań wykończonych, lecz patrząc na kraje Europy Zachodniej wydaje się, że tendencja ta będzie się utrzymywać. Polacy są bowiem coraz bardziej zamożni, mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania w wyższej cenie w zamian za oszczędność czasu, który musieliby poświecić na wybór materiałów wykończeniowych i pilnowanie ekipy remontowej. Przyjrzyjmy się zatem, co oznacza termin „ stan pod klucz”.

Stan „pod klucz” – wyjaśnienie

Otóż mieszkanie kupowane w standardzie „pod klucz” oznacza lokal gotowy do zamieszkania, a więc taki, który od nowego właściciela nie wymaga niemal żadnych nakładów finansowych. Wystarczy wnieść meble oraz pozostałe swoje rzeczy i już można mieszkać. Jest to więc mieszkanie, w którym ściany są pomalowane, podłogi położone, a łazienki wykończone. Zdarza się także, że w mieszkaniu takim są także zamontowane meble kuchenne czy szafy wnękowe. Szczegóły oferty zależą jednakże od konkretnego dewelopera.

Zwykle oferta mieszkań pod klucz formułowana jest w 2-3 wersjach. Najczęściej jest to wersja podstawowa, rozszerzona i premium. Różnią się one nie tylko standardem użytych materiałów, ale również zakresem wykończenia. I np. w wersji podstawowej do wykończenia podłogi zostaną użyte panele podłogowe z niskiej półki cenowej, a w wersji premium będzie to parkiet czy deski podłogowe. Podobnie wersja premium może obejmować szafy wnękowe, a wersja podstawowa nie będzie miała tego elementu.

Jak zwykle przed podjęciem decyzji warto szczegółowo zapoznać się z ofertą. Zwykle deweloper ma przygotowany cały katalog użytych w danym wariancie materiałów, a spośród nich nabywca może wybrać sobie np. wersję kolorystyczną, która odpowiada mu najbardziej. Zdarza się także, że deweloper dopuszcza pewne modyfikacje w zastosowanych materiałach, lecz trzeba dobrze przemyśleć czy rzeczywiście warto się na nie decydować. Należy przecież pamiętać, że materiały wykończeniowe są dobrane na podstawie projektu architekta wnętrz. Dlatego, jeśli nie mamy zmysłu do aranżacji wnętrz może okazać się, że wprowadzone modyfikacje zepsują zamierzony przez architekta efekt.

Ile kosztuje stan pod klucz?

Warto też wspomnieć ile stan wykończenia „pod klucz” kosztuje. Cena zależy oczywiście od wybranego wariantu wykończenia, a więc od rodzaju użytych materiałów. Zwykle waha się ona w granicach 600-1000 zł/m2, choć udało nam się znaleźć również ofertę za 300zł/m2. Nadmienić trzeba, że dodatkowy wpływ na ostateczną cenę wykończenia mieszkania pod klucz ma również efekt skali. Hurtowe zakupy i duże roboty wykończeniowe są bowiem tańsze w przeliczeniu na m2 niż zakupy indywidualne. Wydaje się więc, że duży deweloper, wykańczający setki mieszkań może zaoferować lepsze warunki przy zakupie mieszkania pod klucz niż deweloper mały. Warto o tym pamiętać, bo wiele osób, które planują zakup mieszkania rezygnuje z opcji zakupu mieszkania wykończonego, gdyż uważają je za zbyt drogie, ale z tym jednak można by polemizować.

Tak jak już wcześniej wspomniano, koszty zakupu materiałów i prac wykończeniowych dla odbiorcy hurtowego, jakim jest bez wątpienia deweloper, są zdecydowanie niższe niż dla klienta indywidualnego. Jeśli więc nie mamy w planie samodzielnego malowania czy układania podłóg, to koszty prac wykończeniowych wykonywanych na nasze zlecenie przez niewielką ekipę będą wyższe niż te, które poniesie deweloper. Podobnie wygląda sytuacja z materiałami wykończeniowymi. Oczywiste jest, że deweloper kupując panele na tysiące m2 uzyska większe rabaty niż my kupując je na 80m2. Dlatego właśnie, o ile nie mamy specyficznych potrzeb, co do sposobu wykończenia wnętrz, warto rozważyć zakup mieszkania wykończonego pod klucz.

Poza kosztem, który po dokładnym przeliczeniu zwykle okaże się niższy, zyskujemy także czas, który trzeba by poświęcić na planowanie, wybieranie i zakupy materiałów wykończeniowych oraz pilnowanie ekipy. Per saldo jest więc to rozwiązanie korzystniejsze dla nabywcy, co tłumaczy jego rosnącą popularność.