Stan deweloperski a stan pod klucz – podstawowe różnice

Przy zakupie nowego mieszkania od dewelopera pojawia się dylemat czy kupić mieszkanie w stanie deweloperskim czy też wykończone pod klucz. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, a my postaramy się im bliżej przyjrzeć.

Stan deweloperski – definicja

Decydując się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim należy dowiedzieć się, co to dokładnie oznacza według naszego dewelopera. W polskim prawie nie ma bowiem jednoznacznych przepisów, które wyznaczałyby konkretnie, co ma się kryć pod tym określeniem. W związku z tym może się okazać, że dwie sąsiadujące inwestycje sprzedawane w stanie deweloperskim są jednak zupełnie inne.

Zwykle jednak stan deweloperski oznacza, że w mieszkaniu będą rozprowadzone wszystkie instalacje, łącznie z grzejnikami i piecem, jeśli mamy mieć ogrzewanie etażowe oraz będą wykonane tynki i wylewki. U niektórych deweloperów dodatkiem są jeszcze drzwi wewnętrzne, ale to raczej należy do rzadkości. Bywa także, że w stan deweloperski wchodzi tzw. biały montaż, a więc armatura łazienkowa, ale jest to naprawdę spotykane niezwykle rzadko. A zatem kupując mieszkanie w stanie deweloperskim możemy spodziewać się, że będziemy mieć mieszkanie przygotowane do malowania, układania podłóg i wykończenia łazienek.

Zalety stanu deweloperskiego

Wiedząc, co wchodzi w stan deweloperski, można już zabierać się do planowania wykończeń. Stan deweloperski ma tę zaletę, że można dopasować mieszkanie do własnych potrzeb. Na tym etapie nie ma bowiem problemu z wykonaniem niewielkich zmian. Można więc w łatwy sposób przenieść niektóre instalacje, np. włączniki światła, wykonać dodatkowe punkty świetlne czy zmienić układ instalacji w łazience, jeśli mamy inny plan na wykończenie łazienki niż przewidział projektant.

Poza tym mamy nieograniczony wybór wszystkich pozostałych elementów wykończeniowych, począwszy od rodzaju podłogi, jej wzoru aż do sposobu ułożenia. Ściany możemy pokryć zarówno farbą, jak i tapetą czy kamieniem. A zatem wszystko może zostać wykończone zgodnie z naszymi gustami i dostosowane do naszych potrzeb. Nie bez znaczenia jest w tym wypadku także fakt, że mamy większy wpływ na jakość wykończenia, gdyż możemy samodzielnie nadzorować prace na każdym etapie i jeszcze przed ich zakończeniem zgłaszać swoje uwagi i zastrzeżenia. Pozwala to nie tylko dbać o zadawalającą nas jakość wykończeń, lecz także dokonywać ewentualnych zmian, jeśli okaże się, że wybrany kolor na ścianie nie wygląda tak ładnie jak na próbniku.

Dodatkową zaletą przy wykańczaniu mieszkania w stanie deweloperskim jest też to, że część prac możemy wykonać samodzielnie, a dzięki temu zdecydowanie obniżyć koszty. Obniżeniu kosztów mogą służyć także zakupy materiałów wykończeniowych przez Internet, gdyż można tam znaleźć materiały w zdecydowanie niższych cenach niż w sklepach stacjonarnych.

Wady stanu deweloperskiego

Niestety, mimo że zakup mieszkania w stanie deweloperskim ma bardzo dużo zalet, to niestety ma też swoje wady. Pierwszą z nich jest to, że kupując takie mieszkanie nie da się w nim zamieszkać od razu. W zależności od metrażu mieszkania należy liczyć co najmniej 2 miesiące na prace wykończeniowe. Dodatkowo w tym czasie trzeba poświęcić sporo czasu na wybieranie materiałów wykończeniowych, ich zakup oraz nadzór nad ekipą wykończeniową. Jeśli część prac chcemy wykonać samodzielnie, to czasu, którego potrzebujemy zanim zamieszkamy w wymarzonym mieszkaniu potrzebujemy jeszcze więcej.

Przeszkodą przy pracach wykończeniowych może okazać się także brak zdolności urządzania wnętrz czy brak pomysłu na wnętrze. Oczywiście można posiłkować się pomocą architekta, lecz po pierwsze jest to rozwiązanie dość kosztowne, a po drugie mimo wizualizacji nie każdy umie wyobrazić sobie gotowe wnętrze wykonane według projektu. Wszystkie te osoby z pewnością docenią zalety, jakie niesie ze sobą kupienie mieszkanie w stanie pod klucz.

Mieszkanie pod klucz – definicja

Mieszkanie wykończone pod klucz, to mieszkanie, w którym można zamieszkać od razu. Wystarczy wstawić swoje meble, wnieść rzeczy i poczuć się jak u siebie w domu. Jego główną zaletą jest właśnie to, że oszczędzamy czas. Przede wszystkim nie musimy czekać na wykończenie mieszkania, gdyż odbieramy klucze od mieszkania gotowego do zamieszkania. Nie musimy także tracić czasu na wybieranie materiałów wykończeniowych oraz nadzorowanie prac. Wszystko to zostało już wykonane, a nam pozostaje się cieszyć mieszkaniem na swoim.

Wady wykończenia pod klucz

Niestety rozwiązanie to, mimo tylu niewątpliwych zalet, ma także swoje wady. Jedną z ważniejszych jest cena takiego mieszkania. Patrząc przeciętnie, mieszkanie wykończone pod klucz jest droższe od mieszkania w stanie deweloperskim średnio o 600 – 1 000 zł/m2. Różnica w cenie zależy oczywiście od wybranego standardu wykończenia. Wielu deweloperów przygotowuje 2 lub 3 propozycje wykończeń, a klient wybiera jedną z nich, którą dopasowuje do swoich oczekiwań i możliwości finansowych. Niestety praktyka pokazuje, że takie propozycje nie zawsze w pełni odpowiadają na oczekiwania kupującego, w związku z czym decydując się na zakup mieszkania wykończonego pod klucz musi liczyć się on z pewnymi kompromisami. Co prawda deweloper dopuszcza pewne zmiany w proponowanym standardzie, ale zwykle dotyczą one wyboru kolorów, a nie jakości materiałów wykończeniowych. Nie można zatem wybrać podłogi z najwyższej półki jednocześnie oszczędzając na pozostałych materiałach wykończeniowych. Propozycje dewelopera ograniczają się bowiem do uśrednienia oferty i albo oferta jest tania i zawiera wszystkie materiały z niskiej półki cenowej, albo kosztuje więcej i wszystkie materiały są z wyższej półki.

Poza wyborem materiałów, ograniczeniem może być także sposób aranżacji wnętrza. Nie wszystkim może spodobać się układ wnętrza zaproponowany przez projektanta. Dokonanie zmian w mieszkaniu wykończonym pod klucz jest zaś dużo trudniejsze. Wszelkie prace po odebraniu kluczy powodują bowiem nie tylko rozgardiasz i brud, ale także generują dodatkowe koszty.

W związku z powyższym wydaje się więc, że zakup mieszkania wykończonego pod klucz nie jest dobrym rozwiązaniem dla indywidualistów, którzy cenią sobie doskonale dopasowanie funkcjonalne i estetyczne mieszkania do własnych potrzeb i oczekiwań. Nie jest to również propozycja dla osób, które mają spore ograniczenia finansowe. W ich przypadku lepiej będzie część prac wykonać samodzielnie, co z pewnością pomoże obniżyć koszty.

Aspekty ekonomiczne

Wracając jednak do kosztów, to niektórzy deweloperzy twierdzą, że zakup mieszkania wykończonego pod klucz jest opcją tańszą niż wykańczanie go samodzielnie. Tłumaczą to efektem skali. Otóż deweloperowi, który wykańcza kilkadziesiąt mieszkań w podobnym standardzie z pewnością łatwiej jest wynegocjować rabaty u sprzedawców materiałów wykończeniowych niż Kowalskiemu, który wykańcza jedno dwupokojowe mieszkanie. Z pewnością też łatwiej mu wynegocjować niższe stawki u firm wykończeniowych, gdy do pomalowania są tysiące metrów kwadratowych ścian i sufitów.

Podsumowując trudno jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest korzystniejsze. Jak widać każda opcja ma swoje wady i zalety. Dokonując wyboru trzeba je po kolei przeanalizować, przemyśleć i wybrać tę opcję, która najlepiej zaspokoi nasze potrzeby. Wydaje się, że dla osób, które są zabiegane, ale nie mają ograniczeń finansowych lepsza będzie opcja pod klucz, a dla osób, które liczą się z pieniędzmi, ale mają czas i mogą część prac wykonać samodzielnie, lepsza będzie opcja zakupu w stanie deweloperskim. Nie znaczy to jednak, że są to jedyne właściwe rozwiązania, gdyż każdy człowiek jest inny i musi dokonać wyboru zgodnie z własnymi potrzebami.