Czy warto inwestować w nieruchomości?

Warto czy nie warto? Krótki poradnik o inwestowaniu w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości można rozpatrywać w kilku różnych kategoriach. Obecnie najbardziej popularne jest kupno mieszkań z zamiarem wynajmu oraz sprzedaży z zyskiem. Jednak również zakup nieruchomości jako miejsca do życia należy traktować  w formie długoterminowej lokaty na przyszłość. Bez wątpienia decyzja o zainwestowaniu znacznej sumy pieniędzy w nieruchomości musi być dokładnie przemyślana, wiążą się z nią bowiem liczne szanse i zagrożenia. Czy warto zatem się odważyć?

Inwestycja długoterminowa

Najważniejszą informacją, którą powinny przyswoić sobie osoby planujące inwestycje w nieruchomości mieszkaniowe jest fakt, że odczuwalny zysk może pojawić się dopiero po kilkunastu, a może i nawet kilkudziesięciu latach. Wszystko zależy od tego, jaki sposób inwestowania wybiorą, a także na ile atrakcyjna jest dana nieruchomość. Nie ulega natomiast wątpliwości, że w ujęciu długofalowym wartość nieruchomości wzrasta i nie zmieniają tego nawet notowane wahania rynkowe. Jednak chcąc być spokojnym o szybki zwrot i pomnożenie zainwestowanych pieniędzy, należy jak największą uwagę przyłożyć do wyboru odpowiedniej nieruchomości, która zainteresuje potencjalnych nabywców lub wynajmujących.

Sprzedaż lub wynajem

Jednym ze sposobów inwestowania w nieruchomości jest zakup nieruchomości z zamiarem sprzedaży. Najczęściej dotyczy to zakupu kamienic lub zabytkowych budynków położonych w atrakcyjnych, często historycznych częściach miast. Inwestorzy poddając je starannej renowacji i przywracając im dawny blask liczą na sprzedaż z dużym zyskiem, znaczniej przewyższającym wartość pierwotnego zakupu. Ten rodzaj inwestycji nie jest jednak w naszym kraju rozpowszechniony na dużą skalę, gdyż wymaga zaangażowania ogromnych środków finansowych.

W Polsce znacznie bardziej popularne jest inwestowanie w mieszkania na wynajem. Na ten rodzaj inwestycji decydują się osoby zachęcone stopą zwrotu przewyższającą oprocentowanie lokat bankowych. Analitycy wskazują, że największą rentownością cieszą się mieszkania dwupokojowe o powierzchni do 50 mkw. Takie mieszkania najłatwiej jest wynająć studentom lub młodym rodzinom. Poza powierzchnią ważny jest również układ mieszkania, jego funkcjonalność oraz piętro. Ogromne znaczenie wpływające na atrakcyjność nieruchomości ma także lokalizacja. Najlepiej, aby w pobliżu znajdowały się sklepy, przychodnia, szkoły lub uczelnie wyższe oraz przystanek komunikacji miejskiej. Te czynniki istotnie przyczyniają się do wzrostu popularności mieszkania wśród przyszłych najemców. Warto mieć je na uwadze, gdyż opłacalność inwestycji zależy od zysków z wynajmu, a w tym wypadku kluczowe są upodobania klientów

O czym pamiętać? Nie tylko zalety, ale też wady

Chcąc, aby inwestycja stała się rentowana należy dołożyć starań, aby mieszkanie było wynajmowane przez wszystkie 12 miesięcy w roku. Wymaga to dużego zaangażowania oraz niejednokrotnie dostosowania nieruchomości do preferencji najemców. Mieszkanie powinno posiadać niezbędne wyposażenie umożliwiające natychmiastowe wprowadzenie się lokatorów. Uwzględnić trzeba także wydatki na ewentualne naprawy. Od kwoty najmu należy odliczyć również opłaty administracyjne oraz obowiązkowy podatek. Inwestorzy muszą również poświęcić czas na kontrolowanie płatności, poszukiwanie nowych najemców oraz interweniowanie w nagłych sprawach.

Jak widać mieszkanie na wynajem to nie lokata, która może być pozostawiona sama sobie. Wręcz przeciwnie, wymaga od inwestora ciągłego nadzoru oraz monitorowania wszystkich kwestii formalnych, co jest czasochłonne.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że inwestycja w mieszkanie bądź inną nieruchomość wymaga starannego przemyślenia i uwzględnienia wszystkich za i przeciw. Jak przekonują analitycy i doradcy finansowi, zainwestowany w kupno mieszkania kapitał zwróci się szybciej w porównaniu do pieniędzy odłożonych na lokacie bankowej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy jednak skorzystać z konsultacji prawnej oraz rozeznać sytuację na rynku. To co natomiast pozostaje niezmienne to fakt, że nieruchomość, oprócz wartości materialnej posiada również wartość sentymentalną, dlatego można ją traktować jako formę dziedzictwa i przekazywać z pokolenia na pokolenie.