Analiza: Ceny lokali użytkowych w polskich miastach

Jeśli lokal znajduje się w centrum dużego miasta, przy głównych arteriach miejskich lub w centrum dużej dzielnicy, na parterze i posiada dużą witrynę, możemy liczyć na zainteresowanie jego kupnem ze strony indywidualnych inwestorów, czy funduszy inwestycyjnych pod wynajem lub przedsiębiorców pod własną działalność. Po niedawnym kryzysie, który wpłynął negatywnie na popyt lokali użytkowych i spowodował pojawienie się wielu pustostanów, wydaje się, że sytuacja na rynku sprzedaży lokali użytkowych stabilizuje się. Średnia cena krajowa za lokal komercyjny wynosi obecnie 3,8 tys. zł/m².

Ceny lokali użytkowych w Warszawie

Średnia cena za metr kwadratowy lokalu użytkowego w Warszawie wynosi blisko 7 tys. zł. Jednak, gdy przejrzymy oferty, łatwo dostrzeżemy, że ceny znacznie odbiegają od średniej. Wpływ na rozbieżności cenowe między lokalami ma przede wszystkim ich lokalizacja. Jeśli chcemy kupić lokal w Śródmieściu, np. na ul. Stawki, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 10 tys. zł za jeden m², zaś na Ochocie będzie to już ok. 5 tys. zł za m². Jeśli natomiast lokalizacja nie jest najistotniejsza i szukamy lokalu np. na biuro, to za lokal na Targówku zapłacimy ok. 3 tys. zł za m². Podobne ceny powierzchni biurowych spotkamy na Bemowie. Znaczenie dla wysokości ceny ma także stan budynku. Ceny lokali usługowo-handlowych w nowych apartamentowcach i biurowcach w dobrej lokalizacji wynoszą w Warszawie średnio ok. 10 tys. zł za m².

Ceny lokali użytkowych w Krakowie

Średnia cena sprzedaży lokali użytkowych w Krakowie wynosi 6,5 tys. zł za metr kwadratowy. Ceny za poszczególne lokale usytuowane w różnych lokalizacjach nie odbiegają znacznie od średniej, może za wyjątkiem centrum miasta. Za lokal biurowy położony na Starym Mieście, w samym sercu Krakowa, na ul. Rynek Główny na pierwszym piętrze zapłacimy średnio 21 tys. zł/m². Najniższe ceny lokali użytkowych w Krakowie plasują się w granicach 2-4 tys. zł/m² i dotyczą takich lokalizacji jak: Podgórze, Nowa Huta, Prądnik Czerwony. Ale i na tych dzielnicach lokale handlowo-użytkowe w okolicy dobrze skomunikowanej z centrum mogą nas kosztować 6 tys. zł/m². Z kolei w takich dzielnicach jak: Krowodrza, czy Bieżanów-Prokocim ceny za lokale biurowe w nowoczesnych biurowcach plasują się w granicach 6-7 tys. zł/m².

Ceny lokali użytkowych we Wrocławiu

Na wrocławskim rynku nieruchomości spotykamy spore rozbieżności cenowe. Średnia cena za m² wynosi ok. 6 tys. zł. Najbardziej dogodną lokalizacją dla lokali handlowo-usługowych jest oczywiście ścisłe centrum - Rynek na Starym Mieście. Tam ceny różnią się w zależności od kondygnacji, na której znajduje się lokal. Za powierzchnię handlowo-usługową, np. z przeznaczeniem na restaurację na parterze lub w piwnicy musimy zapłacić między 20 a 40 tys. zł za m². Natomiast lokal biurowy na pierwszym piętrze zabytkowej kamienicy dostaniemy już za niewiele ponad 11 tys. zł/m². Ceny za lokale użytkowe różnią się w zależności od dzielnicy. I tak, np. na Psim Polu za 1m² zapłacimy średnio niewiele ponad 3 tys. zł, podczas gdy na Fabrycznej już ok. 5-6 tys. zł/m². Jeśli więc lokalizacja nie ma większego znaczenia, można tam kupić lokale za cenę poniżej średniej. Do droższych należy dzielnica Krzyki, gdzie lokal handlowo-usługowy na parterze z witrynami dostaniemy za ok. 6-7 tys. zł/m², ale znajdą się też i tańsze, np. lokale usługowo-handlowe w stanie surowym za 4,4 tys. zł./m².

Ceny lokali użytkowych w Poznaniu

W Poznaniu średnia cena lokali użytkowych wynosi 6 tys. zł/m². Analizując ogłoszenia, możemy się łatwo przekonać, że nie ma dużych rozbieżności w cenach na poznańskim rynku handlu lokalami użytkowymi. Najczęściej spotkać możemy lokale w dobrej lokalizacji, np. na Jeżycach o charakterze handlowo-usługowym za 4-7 tys. zł/m². Co ciekawe lokal biurowo-usługowy zlokalizowany na Starym Mieście na trzecim piętrze możemy dostać już za 7,5 tys. zł za m². Znaczenie ma więc nie tylko lokalizacja, ale także kondygnacja, na której znajduje się lokal. Najbardziej pożądany na lokale o charakterze handlowym i usługowym jest parter. Choć ceny za takie nieruchomości położone w centrum i tak plasują się różnie - od 6,5 do nawet 12,5 tys. zł/m². Rynek poznański wydaje się być atrakcyjny cenowo.

Ceny lokali użytkowych w Trójmieście 

Średnia cena lokali użytkowych w Trójmieście to ok. 6,5 tys. zł/m². Ceny lokali położonych przy głównych ulicach Gdańska (al. Grunwaldzka) i Gdyni (Świętojańska, Władysława IV) plasują się od nieco poniżej 4 tys. zł za m² do powyżej 30 tys. zł za m². Kluczowa jest lokalizacja - lokale na gdańskim Starym Mieście i w Śródmieściu są zdecydowanie najdroższe. Za lokal biurowy na Starym Mieście możemy zapłacić 8-9 tys. zł/m², ale już za lokal handlowo-usługowy na parterze od 11 tys. zł za jeden metr kwadratowy wzwyż. Jeśli lokalizacja nie jest najistotniejsza, to na obrzeżach Trójmiasta można znaleźć nieruchomości za ok. 2 tys. zł/m². Lokale użytkowe z przeznaczeniem na biura, punkty handlowe, gastronomiczne, czy usługowe w dobrej lokalizacji, np. w dzielnicy Wrzeszcz możemy kupić w Trójmieście za 4-6 tys. zł/m².

Ceny lokali użytkowych w Szczecinie

W Szczecinie możemy nabyć lokal użytkowy po dość niskiej cenie. Tu średnia cena wynosi 5 tys. zł/m². W Centrum za lokal biurowy damy od 4,5 tys. zł za m². Dobra lokalizacja i umiejscowienie na parterze powoduje podbicie ceny nawet do ponad 10 tys. zł/m². Za lokale biurowe w doskonałej lokalizacji na Starym Mieście możemy zapłacić od 4 do 10 tys. zł za m². Ale już za lokal usługowo-handlowy na parterze w nowo wybudowanym budynku zapłacimy 7 tys. zł/m². Za to w Centrum takie lokale będą nas kosztować 3-6 tys. zł/m², ale ceny mogą sięgać i 20 tys. zł/m². W bardziej oddalonych od centrum miasta dzielnicach ceny lokali użytkowych z różnym przeznaczeniem plasują się od 2 tys. zł/m² w górę.

Ceny lokali użytkowych w Katowicach

Średnia cena lokalu użytkowego w Katowicach wynosi 3,5 tys. zł/m². Ceny lokali handlowo-usługowych w ścisłym centrum Katowic (ul. 3 Maja), na parterze  sięgają nawet 22 tys. zł/m². Jednak za lokale użytkowe położone w doskonałej lokalizacji w centrum lub w jego pobliżu możemy zapłacić także około 8 tys. zł/m². Lokale usytuowane na obrzeżach miasta będą nas kosztować już tylko ok. 1 tys. zł. za jeden metr kwadratowy. Jeżeli nie zależy nam na bliskości centrum, możemy dość tanio kupić lokal w takich dzielnicach jak Piotrowice, czy Kostuchna. Tam ceny plasują się w granicach 1,5-4 tys. zł. za metr kwadratowy. Za to, za powierzchnie biurowe w Śródmieściu zapłacimy średnio 2 tys. zł/m²., zaś lokale handlowo-usługowe w tej samej lokalizacji mogą być nieco droższe i kosztować ok. 2,5-4 tys. zł./m².

Ceny lokali użytkowych w Lublinie

Średnio za lokal komercyjny położony w Lublinie zapłacimy 5 tys. zł/m². Lokal o charakterze handlowym, usługowym lub biurowym w Śródmieściu Lublina kosztuje od ok. 10 do 14 tys. zł za jeden metr kwadratowy. Choć powierzchnie biurowe na parterze w centrum miasta można też kupić za ok. 7 tys. zł/m². Podobnie ceny plasują się na położonym w sąsiedztwie centrum miasta osiedlu LSM, choć tutaj lokal można kupić też za ok. 5 tys. zł/m². Na obrzeżach miasta, np. w dzielnicy Tatary lokale użytkowe możemy kupić już za niewiele poniżej 1 tys. zł/m²., w związku z tym, że jest to niezbyt dogodna lokalizacja. Jak widać rozbieżność cenowa jest dość duża, ale Lublin nie należy do drogich miast. Lokale biurowe i usługowe w stosunkowo atrakcyjnych lokalizacjach, np. na osiedlach Czuby i Czechów kosztują ok. 5-6 tys. zł/m².

Ceny lokali użytkowych w Łodzi

Średnia cena za lokal użytkowy w Łodzi wynosi 3,5 tys. zł./m². Za najdroższy lokal usługowo-handlowy w tym mieście położony w Śródmieściu przy ul. Piotrkowskiej zapłacimy ok. 15 tys. zł/m². Jeśli chodzi o tę lokalizację, to ceny za lokale przeznaczone pod biura, handel, czy usługi plasują się od ok. 6 tys. zł/m². Z kolei za najtańsze lokale o charakterze usługowym lub biurowym usytuowane w mniej dogodnej okolicy, np. w dzielnicy Górna zapłacimy ok. 1 tys. zł/m². Zaś w dzielnicy Bałuty ceny lokali użytkowych plasują się bardzo różnie w zależności od tego, w jak dogodnym miejscu są położone i czy są dobrze skomunikowane z centrum miasta. Lokal możemy tu nabyć od ok. 2 tys. zł/m², nawet do 7 tys. zł/m², średnio jednak za ok. 3 tys. zł/m².

Podsumowując - ceny lokali komercyjnych w dużych miastach utrzymują się w większości powyżej średniej krajowej. Rozbieżności w cenach pomiędzy poszczególnymi miastami mogą być spore. Najdrożej za lokale zapłacimy w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Atrakcyjne cenowo są natomiast: Łódź, Katowice, Lublin, Szczecin. Ceny uzależnione są głównie od lokalizacji nieruchomości. Najdroższe są w centrach miast. Za to lokale usytuowane na ich obrzeżach można kupić tanio.